1) Diákélet 100 évvel ezelőtt - 4 óra/ 4 nap: 2011. november
2) Ismert személyek gyermekkora kerületünkben - 4 óra /4 nap: 2012. március
Programfelelős: Kalmárné Takács Erzsébet
Helyszín: Bókay Árpád Általános Iskola
A 2 témahét keretében olyan foglalkozásokat szeretnénk megvalósítani a 11-14 éves gyerekcsoport számára, melyek témája - a helytörténet részeként - a 100 évvel ezelőtti iskolai diákélet, oktatás, a szűkebb szülőföld iskolai hagyományainak és az adott kerületi iskola történetének, a kerületben élt - a művészetek, a tudományok, a sport területén jelentős eredményeket elért - személyek gyermekkorának megismertetése.
A történelem, hon- és népismeret, helytörténet, informatika, média, tudományos kutatás módszerei, területei, színjátszás, manuális tevékenységek iránt érdeklődő gyerekeket várjuk. A tehetség, képesség kibontakoztatását segítjük a hagyományos tevékenységek, módszerek mellett új munkaformák, technikák – projekt, csoportmunka – alkalmazásával.
A program tartalmát meghatározza a szemléletesség, cselekedtetés, önálló munkáltatás.
3) „Régi iskoláink” - 3 óra /4 nap: 2011. november
4) Iskolánk a XVIII. kerületben - 3 óra /4 nap: 2012. május
Programfelelős: Csík Árpádné
Helyszín: XVIII. kerületi SOFI
A két témahét során múzeumlátogatással, kiállítás készítésével, játszóházi foglalkozások rendezésével átfogó ismereteket szereznek tanulóink a régi iskolák életéről, szokásairól, eszközrendszeréről, a régi iskolában tanulók öltözködési szokásairól, játékaikról.
5) „Mesélő város” - 4 óra /4 nap: 2011. október
6) A mi otthonunk - 4 óra /4 nap: 2012. március
Programfelelős:Patakfalvi Attiláné
Helyszín: Eötvös Loránd Általános Iskola
Népmeséken keresztül, régi oktató- és közösségi játékok megismerésével, népi használati tárgyak bemutatásával, játékos tevékenységekkel segítjük hagyományaink megismerését a 6-10 éves korosztálynál.
A résztvevők kerületi mesteremberekkel való találkozásokon, interjúk készítésekor, múzeumi foglalkozásokon, változatos tevékenységeken keresztül ismerhetik meg múltunk értékeit, hagyományait. A kreatív tevékenységek produktumait, az elsajátított ismeretek dokumentumait záró rendezvénnyel egybekötött kiállítással mutatjuk be az érdeklődőknek.
- A „Múltunk csodái” c. program 2011. október 10-11-i foglalkozásainak részletes programja és prezentációja itt olvasható>>
- A programhét részletes tematikája itt olvasható>>
7) Szüreti hagyományok - 4 óra /4 nap: 2011. október
Programfelelős:Tóthné Kővári Csilla
Helyszín: Vadvirág Óvoda, Zenevár Óvoda
Célunk, hogy a résztvevők megismerkedjenek a nemezelés, fonás, szövés, mintázás és csuhé, szalma, vessző felhasználásával, alkalmazásával a szüreti hagyományok témaköréhez kapcsolódóan.
A gyermekek életkorának megfelelően az óvodai nevelés alapvető módszertani eljárásához igazodva a tervezett tevékenységeket a gyermekek részére kialakított műhelyekben a konkrét cselekedtetéssel, a természetes anyagokkal, való megismertetéssel, vizuális technikák bemutatásával a szabad alkotás lehetőségét kívánjuk megteremteni. A szüreti hagyományokkal való megismertetés, ismerkedés népi játékok keretében valósul meg, a helyi szokásokhoz kapcsolódóan. A népi hangszerek által közvetített zenei élmény nyújtása pedig hozzájárul a gyermekek zenei, nyelvi kultúrájának, kompetenciájának sokoldalú kibontakoztatásához.
8) Angyalkert hagyományőrző játszóház - 4 óra /4 nap: 2012. április
Helyszín:Tóthné Kővári Csilla
Helyszín:Vadvirág Óvoda, Zenevár Óvoda
Az óvodás gyermek alapvető tevékenysége a játék. A hagyományos, népi játékok széles körben ismert és gyakorolt tárgyi vagy szellemi játékok. A játéktárgy jellemzője, hogy élettartama rövid, ám kellő ismeret és gyakorlat megszerzésével sorozatszerűen reprodukálható. Ezek a játékok kultúra- és hagyományőrző szerepük mellett hozzájárulnak a képességek fejlődéséhez, néhány fontos szociális helyzet és konfliktus megéléséhez, kezeléséhez, mint pl. a magány, a versengés, a győzelem és a vereség. A népi játékok között gyakori a dalos, énekes játék, melyek szerepet játszanak az óvodai zenei nevelésben.
Célunk a játékokon keresztül a hagyományok megismertetése, kézműves technikák - népi kismesterségek felelevenítése. A programban szereplő játéktípusok: eszközös játékok, mozgásos játékok, párválasztó játékok, szellemi játékok.
<<Vissza
|