Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény
Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény
BEMUTATÁS

Címoldal

 
HELYTÖRTÉNET
 
PÁLYÁZATAINK
  1. TÁMOP 3.2.11/10/1/KMR-Ezerarcú világ-Múltunk értékeinek bemutatása múzeumi eszközökkel
  2. TÁMOP 3.2.8/10/B/KMR-Körülöttünk forog a világ-Összefogással múltunk értékeinek megismertetéséért
  3. ALFA pályázat
  4. NKA-Nemzeti Kulturális Alap pályázati dokumentációja8
 
KIEMELT PROGRAMOK

A 2010/2011. tanév kiemelt feladatai 8

Évfordulós programok 2009-től 2011-ig 8

·       A jubileumi év 2009/2010 tanév programjai

·       A "Mi Havannánk" projekt 2010. ősz-tél

·       8HELYTÖRTÉNETI KÖR

·       KMOP – Mi Havannánk

 
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
A legelső birtokosok Szent Lőrincen

               A honfoglalást követő legrégebbi időkből név szerint nem nevezhetjük meg térségünk tulajdonosait. Biztosra vehető pedig, hogy a XIV. század derekán - 1332-ben - oklevélben is említett Zenth Lewryncz possessionak már volt előélete.

              Erre szolgál bizonyítékul a régi Szent Lőrinc területén, a kispesti Wekerletelepen feltárt Árpád-kori templomrom is, melynek építését a méretek, a faragatlan építőkövek, a félköríves jegyek alapján a XI-XII. századra teszik a régészek.

              Az Árpádok leszármazottai - sírleletek, ásatási eredmények, korai oklevelek tanúsága szerint - a mai dél-pesti körzetben szép számban hoztak létre településeket, melyek előbb fejedelmi, majd - jogfolytonosság alapján - később királyi tulajdont képeztek.

              Joggal merül fel a kérdés, miért nem szól valamilyen Árpád-kori oklevél Szent Lőrinc település meglétéről? Egyszerű lenne csupán a tatárjárás pusztításaira utalni. Sokkal inkább arra kell gondolnunk, amit már Follajtár Ernő is felvetett:

              "A középkori mentalitás szerint oklevélre csak akkor volt szükség, ha valamely terület vitássá vált, vagy a panaszosnak igazolnia kellett az ahhoz való jogát. Ugyan ki lett volna oly merész, hogy a szent királyok után az egész Árpád-kor alatt alaptalanul birtokigazolást mert volna javaslatba hozni?" (Magyar Városok Monográfiája. XXI. k. Pestszentlőrinc. 194. l.)

              Térségünk a téli szálláshelyek kiválasztására, a letelepülés, az országépítés szempontjából előnyös területnek számított a Duna partján.

              Mikor a szálláshelyek falukezdeményekké, falvakká váltak, a királyi birtokokat gazdagították. Pest megye területén a csepeli, a visegrádi, az óbudai, a solti gazdaságok voltak királyi tulajdonban. Szent Lőrinc a csepeli gazdasághoz tartozott.

              Ennek ellenére ezen települések gyakorta váltogatták földesuraikat, hiszen a királyi kegy időnként udvarhű alattvalóknak juttatta őket és a hozzá kapcsolódó határokat, majd meg-megújuló törekvés jelentkezett ezen adományozott vagy jogtalanul elfoglalt, illetve gazdátlanná vált birtokok visszaszerzése a korona számára.

              Erre egy példát említsünk csupán.

              "Károly Róbert 1327-ben, mint az Árpád-ház nemzetségi szállásbirtokának maradványát, ismét a koronabirtokhoz csatolta a csepeli uradalmat a hozzá tartozó falvak jelentős részével: Gubaccsal, Szent Dienessel, Szent Lőrinccel, Harasztival együtt." (Papp Gézáné: Dél-Pest és környéke a középkorban)

              Ezek a törekvések azonban csak ideg-óráig hozták össze a koronabirtokokat, mert Károly Róbert utódai ismét elajándékozták őket. A királyi birtokszervezet általános bomlása megállíthatatlan volt. A valamikor egységbe tartozó Csepel-szigeti koronabirtok különböző birtokosok kezén élte meg a középkor derekát.

<Vissza a tartalomhoz

 
PONTOS IDŐ
 
TOMORY LAJOS

A Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény alapítója

 
LŐRINCI SÉTÁK
 
MÚZEUMPEDAGÓGIA
 
ARCHÍVUM

 

 
FŐVÁROSI MÚZEUMOK
 
HELYTÖRTÉNETI Gyűjtemények
 
INTÉZETI LINKEK
 
KAPCSOLAT
 
LÁTOGATÓINK
Indulás: 2009-05-26
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!