Mielőtt Pestszentlőrinc történetével ismerkednénk, nézzük, földrajzilag hol helyezkedik el otthonunk.
Budapest XVIII. kerülete, Pestszentlőrinc-Pestszentimre az északi szélesség 47° 24’ és 47° 28’ között, illetve a keleti hosszúság 19° 10’ és 19° 16’ között helyezkedik el enyhén változó tengerszint feletti magasságokon, homokos, kavicsos talajjal.
A két település közül a nagyobb területű és lélekszámú Pestszentlőrinc. A két település összterülete 38,61 km2. Ebből Pestszentlőrinc területe 28,35 km2, Pestszentimréé pedig 10, 26 km2. Polgáraink közül mintegy 82 000 Pestszentlőrincen, 21000 Pestszentimrén él.
Pestszentlőrinc-Pestszentimre legnagyobb kiterjedése észak-dél irányban 8,5 km, kelet-nyugati irányban 8 km.
Közvetlen és távolabbi szomszédaival: Kispesttel, Pestszenterzsébettel, Soroksárral, Csepellel együtt, Dél-Pest térségét alkotja. Az évi középhőmérséklet 11 Celsius fok körüli. Az évi csapadék mennyisége 400-600 milliméter között ingadozik, a mérsékelt égöv kontinentális változatára jellemzően.
Pestszentlőrinc-Pestszentimre a Duna bal partján fekszik a Pesti-síkság részeként, bár miként magassági adatai igazolják, nem tekinthető teljesen sík vidéknek.
A legmagasabb helyet Pestszentlőrinc – Kőbánya - Rákoskeresztúr találkozási pontján mérték, a tengerszint feletti 149 métert. Magasabb helynek tekinthető a Gilice tér, a maga 142 méteres magasságával. Pestszentlőrinc legalacsonyabb pontján - Kispest és Pestszentlőrinc határán, az Üllői úton - 116 méterre emelkedik a tengerszint fölé.
A Szarvascsárda 145 méteres magasságából a terület mind Kispest, mind a Béke tér felé lejtősen halad.
A szintkülönbségeket a következővel magyarázhatjuk:
"Pestszentlőrinc a Duna-Tisza között elterülő magasabb diluviális szinten, és kisebb részben az attól nyugatra alacsonyabban elterülő Duna-allúviumon fekszik."
Pestszentlőrinc és környéke talajtani vizsgálata feltárta, az egész területen a homokos talajféleség az uralkodó. Helyenként dús humusztartalommal telítődik, emiatt kötöttebb, mint a futóhomok, és jó termőtalajt biztosít. A felső homokréteg alatt - mely helyenként a 2 métert is eléri - márgás, agyagos rétegek húzódnak.
A széljárás uralkodó iránya északnyugati-északi, de jellemző a keleti-délkeleti irányú is.
<Vissza a tartalomhoz
|