Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény
Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény
BEMUTATÁS

Címoldal

 
HELYTÖRTÉNET
 
PÁLYÁZATAINK
  1. TÁMOP 3.2.11/10/1/KMR-Ezerarcú világ-Múltunk értékeinek bemutatása múzeumi eszközökkel
  2. TÁMOP 3.2.8/10/B/KMR-Körülöttünk forog a világ-Összefogással múltunk értékeinek megismertetéséért
  3. ALFA pályázat
  4. NKA-Nemzeti Kulturális Alap pályázati dokumentációja8
 
KIEMELT PROGRAMOK

A 2010/2011. tanév kiemelt feladatai 8

Évfordulós programok 2009-től 2011-ig 8

·       A jubileumi év 2009/2010 tanév programjai

·       A "Mi Havannánk" projekt 2010. ősz-tél

·       8HELYTÖRTÉNETI KÖR

·       KMOP – Mi Havannánk

 
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁS
VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁS : Pestlőrinci telepek

Pestlőrinci telepek

  2010.09.03. 17:18

 

 

Villatelep (Nyaralótelep, Lónyaytelep)

 

A Gyöngyvirág utca két oldalán Lónyay Menyhért gróf „Villatelep” néven nyaralótelepet alakított ki. 1877-ben már 16 villa állt a domboldalon, egyenként két holdas kertekkel. Itt lakott a XIX. század utolsó évtizedeiben: Eötvös Loránd (egyetemi tanár, fizikus, aki villája kertjében kezdte meg inga-kísérleteit), Puskás Tivadar(a telefonközpont feltalálója), Margó Tivadar(orvos, természettudós). Ma erre a területre a Lónyaytelep elnevezést használjuk.

Ezerháztelep

A Budapesti Családházépítő Egylet árusította az Üllői út–Batthyányi Lajos utca–Madarász utca közötti területet, melyet Herrich Károlytól vásároltak meg. Az új tulajdonosok 1887-ben kezdték meg az építkezést. Herrich tulajdonában volt a ma Bókay-kertnek nevezett terület, itt állt nyaralója.

 

Bókaytelep

1890-es évek végétől Herrich Károly egyik leányának, Szidóniának férje, Bókay Árpád orvosprofesszor folytatta a terület további parcellázását: a mai Margó Tivadar utca–Madarász utca–Üllői út közötti területen.

 

 

Cséry-telep

Cséry Lajos birtokainak egy részén mezőgazdasági tevékenységet folytatott: szántói mellett gyümölcsösei is voltak, és tehenészetet tartott fenn.

1893-ban megkezdte működését a Cséry-féle szemétfeldolgozó üzem. Külön vasútvonal szállította ide a szemetet. (Ma ez a terület Kispesthez tartozik.) A komposztgyárat és a mai Nagykőrösi út-Pestszentlőrinc és Pestszentimre közötti területet 1907-ben vásárolta meg a főváros. Bár a gyár 1912-ben beszüntette működését, a terület Pestszentimre felé eső végére 1958-ig hordták még a főváros szemetét. A környező települések szegényei ide jártak guberálni. (Elsősorban fűtőanyagot és élelmiszerhulladékot gyűjtöttek.)

Rendessytelep

Az 1800-as évek végén Rendessy Károly óbudai pékmester megvásárolta és parceláztatta ezt a területet. 1896-tól a lajosmizsei vasútvonal mellett, az Üllői út és a vasútvonal között, számos üzem kezdte meg működését (Storand Vilmos serfőzdéje és malátagyára, Steiner-féle Szalagszövőgyár, valamint a Kistext; a közelben épült fel, de már Kispesti oldalon a Hofherr gépgyár). Az itteni munkalehetőségeknek köszönhetően alakult ki a munkáskolónia. (A Kispest szomszédságában lévő területen, ahol korábban szőlőt termesztettek.) 

Erzsébettelep

1902 körül, a Gyömrői út túloldalán, a vasútállomás környékén létrejött ipartelepek közelségében épült ki (István téglagyár, Polke-féle hordógyár, Orenstein és Koppel r. t. keskenyvágányú vasutak gyára, Filtex szövőgyár). A gyári munkások mellett itt telepedtek le a közeli rákoskeresztúri temető virágosai, sírkövesei, valamint a Gyűjtőfogház őrei.

Ó-Szemeretelep

Itt működött az új major, amelyet Cséry Lajos építtetett. 1904-ben a Pest–Cegléd–Szolnok-vasútvonal melletti, a kavicsbányai iparvasúttól Vecsés felé eső területen Szemere Miklós tervszerűen parcelláztatott, de 1910-ig csak a mai Nyíregyháza utcáig épült be a környék. A területnek saját vízműve is volt.

Új-Szemeretelep

1929-től, az Üllői úthoz közelebbi területeken Szemere István kezdett parcelláztatni.

 Liptáktelep

Pestszentlőrinc és Kispest határán - a Lajosmizsei vasút mellett - Lipták Pál mérnök, építési vállalkozó az 1910-es évek elején nagy területet vásárolt meg. Itt martinacél gyártó üzemet és hengerdét épített fel (Lipták gyár). A gyár működésének megkezdésével egyidejűleg, a környező területen családiházas lakónegyed alakult ki, ahová elsősorban az üzem munkásai költöztek. 

Tulipántelep-Miklóstelep

Mindkét telep utcái az 1905–06-os nemzeti ellenállás vezéreiről kapták nevüket. A Tulipántelep elnevezés is ehhez az időszakhoz köthető: az Üllői út melletti telep 1910 után épült ki (Tulipán mozgalom). A Miklóstelep, mely Szemere Miklósról kapta nevét, az I. világháború után hadirokkantak részére létesült, a Lövölde mögött, egészen a vasútvonalig terjedt. 

Állami-lakótelep

A mai Havanna-lakótelep helyén, az I. világháború befejeződése után - 1920-tól - a Lipták gyár lőszergyártó részlegét leszerelték. Az épületeket, műhelyeket a Népjóléti Minisztérium az elcsatolt területekről menekülők számára lakásokká alakíttatta át. A kőfallal körülvett telepnek saját gondnoksága, iskolája, víztornya, római katolikus és unitárius temploma volt (a római katolikus 1934-ben, az unitárius 1935-36-ban épült). A számozott utcák lakásaihoz kertek is tartoztak. 1944-ben a terület a mai Méta utca felé eső sarkában alakították ki a lőrinci gettót.  

Szent Imre-kertváros

1925-ben az elszakított területekről érkezett tisztviselők megalakították a Pestszentlőrinci Kertotthon Házépítő Termelő, Fogyasztási és Értékesítő Szövetkezetet. 1929-ben kezdték az építkezni szándékozó köztisztviselőknek parcellázni a Szemere-birtokból, a mai Halomi út és Üllői út közötti részt (Hargita tér és környéke). Családi házai - egységes, de nem egyforma - tervek alapján készültek el, és a telepnek saját vízműve, újságja volt. Nevét 1930-ban, az országos Szent Imre ünnepség alkalmából kapta.

Ganzkertváros, Ganztelep (Csákyliget) 

A Vecséshez tartozó területet 1912-ben vásárolta meg - gyáralapítás céljából a Ganz és Társa Villamossági Gép Waggon és Hajógyár Rt. - a Halomi-Deutsch-birtokból, mely a mai Királyhágó utcán túli területeket (Kandó tér és környéke) foglalta magában. A gyártelepítés a háború és az azt követő súlyos gazdasági helyzet miatt elmaradt. Ezt a területet - később Ganzkertváros néven - kezdte parcellázni a Ganzgyári Munkások és Alkalmazottak Szövetkezete a huszas években. A Ganz kocsigyárban ugyanis házhelyigénylő mozgalom indult, amelyet a gyári dolgozók kezdeményeztek, hogy Budapest közelében olcsó házhelyeken építkezhessenek. A telkeket a gyár dolgozóinak kínálták megvásárlásra. A beköltözők - sanyarú anyagi helyzetük miatt - nem minden esetben tudtak lakóépületet építeni, hanem földbe vájt vermekbe, ládákból összetákolt kalyibákban laktak. Ezért nevezték ezt a településrészt a környékbeliek „Ládavárosnak”. Akik a Ganzkertváros parcellázásából kiszorultak, az Üllői út túloldalán, a mai Nagybánya utcától Vecsés felé eső területen vehettek házhelyeket. A területet Csákyligetnek is nevezték, mert Gróf Csáky Albin birtokán jött létre.

 

 

  • 1932 Átadták az elemi iskolát.
  • 1934 Vecséstől jegyzői kirendeltséget kapott.
  • 1935 Megnyílt a gyógyszertár.
  • 1945 A korábban Vecséshez tartozó Ganztelepet és Ganzkertvárost Pestszentlőrinchez csatolták.

 Bélatelep

 

1948-ban a terület tulajdonosáról, Gróf Vigyázó Béláról elnevezett telepet Rákoskeresztúrtól Pestszentlőrinchez csatolták. Az Erzsébettelep mellett, a Gyömrői úton túl található.

 

 

<<Vissza 

 

 
PONTOS IDŐ
 
TOMORY LAJOS

A Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény alapítója

 
LŐRINCI SÉTÁK
 
MÚZEUMPEDAGÓGIA
 
ARCHÍVUM

 

 
FŐVÁROSI MÚZEUMOK
 
HELYTÖRTÉNETI Gyűjtemények
 
INTÉZETI LINKEK
 
KAPCSOLAT
 
LÁTOGATÓINK
Indulás: 2009-05-26
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal