„Lássuk a medvét!” kiállítás
Az Óvodatörténeti kiállítóhelyen az Eszterlánc Óvodában 2009.október 7-én 16 órakor „Lássuk a medvét!” címmel nyílt meg a XVIII. kerületi Helytörténeti Gyűjtemény mackókiállítása Kovács Márk és Feitl Írisz rendezésében. A kiállítás alapját Bartos Ildikó grafikusművész medvegyűjteménye képezte. Ezt a gyűjteményt 2009 januárjának végén Bartos Ildikó férje és leánya a XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjteménynek adományozta.
A grafikusművész halála után Jancsics Péter, Ildikó művésztársa fordult az önkormányzatban dr. Bucsi Anikó civil referenshez, hogy segítsen helyet találni az anyagnak. Így jutott el a PIHGY-hez, ahol örömmel fogadták az 500 db különböző méretű és korú medvét, valamint a közel 500 db gyermekjátékot (babák, bútorok, baba /medve/ ruhák, cipők, kiegészítők). Az adományként átadott anyagot mérete és egységessége miatt különgyűjteményként kezelik, és Bartos Ildikóról nevezték el. Az új kiállítás a medvét, mint a mesék szereplőjét, mint a kicsik és nagyok hűséges barátját, a plüssállatot, és mint kedvelt reklámarcot mutatja be. Feltárul a látogató előtt a medve megjelenéseinek, kedveltségének eredete, megelevenednek leghíresebb képviselői: látható a Vackor család, a Tévé-maci, és Mackó Úr rokonsága. Gyerekek és szüleik számára egyaránt kedves lehet az 1980-as éveket felelevenítő játékbolt-belső babaházzal, építőkockával és különböző fémlemez-játékokkal. A kiállított játékmackók közül a legrégebbi az 1950-es évekből származik. A kiállítás összképét a „mackóbarlang” kis tavacskával és a „macifa” teszi teljessé. Napjainkra a művelődés és a kultúra társadalmi igénnyé vált minden korosztály számára. A múzeumhoz, a tárgyakhoz való kötődést már korán ki lehet alakítani kisgyermekkorban a kiállítások élményszerűvé tételével. A múzeumi nevelés alapvető eszköze a tapasztalat.
A mackókiállítás elsősorban az óvodáskorú gyerekek, óvodás csoportok, alsó tagozatos iskolások és a kisgyermekes családok számára készült. Ezt a korosztályt nehéz megszólítani, hiszen a hagyományos kiállítások célcsoportja az általános iskolásokat és idősebbeket célozza. Az Óvodatörténeti kiállítóterem az Eszterlánc Óvoda épületében már évek óta biztosítja kerületünkben azt, hogy a XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény segítségével a legkisebbek is átélhessék a múzeumi élményt. A játékmackó kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozásokat is óvodás és kisiskolás korúak igényeihez igazítottuk, diafilmvetítés és kézműves foglalkozások fogják színesíteni a kiállítás megtekintését. Családok számára is kedves élményt nyújthat a macitörténelem, a híres hazai és külföldi macik és az élő rokonok rövid bemutatása, az 1980-as évek boltja, amely által a gyerekek szüleik játékaiban is örömüket lelhetik, és rájönnek arra, hogy a tárgyakat érdemes megőrizni. Az érdeklődők számára 2009 december elején a Helytörténeti Gyűjtemény munkatársai projektnapot tartottak, ún. „Téli macinapot”, amikor egy napra felébresztették a mackót téli álmából és számos érdekes programot kínáltak a látogatóknak.
„Téli macinap”- projektnap a Lássuk a medvét! című kiállításon
2009. október 7-én 16 órakor „Lássuk a medvét” címmel nyílt meg a XVIII. kerületi Helytörténeti Gyűjtemény mackókiállítása az Óvodatörténeti kiállító teremben. A helytörténeti gyűjtemény munkatársai 2009. december 9-én 09:00-tól bemutató napot tartottak a kiállításon.
A délelőtti órákban a kerületi óvodai munkaközösség segítségével az óvodavezető-helyetteseknek mutatták be az óvodás korosztálynak összeállított múzeumpedagógiai programot. Délután kisiskolás napköziseknek tartottak hasonló játékos foglalkozásokat. Diavetítés, tárlatvezetés és ahhoz kapcsolódó feladatlap, mézeskalács-készítés, macipuzzle, és maci-memóriajáték várta a gyerekeket. Az ünnepek közeledtével a kiállítás is karácsonyi hangulatban fogadta a kis látogatókat, macikávéval és szaloncukorral. A nap folyamán több mint 50 gyerek vett részt a foglalkozásokon.
A program szervezője és összeállítója Feitl Írisz és Kovács Márk volt. Tekintettel a kiállítás nagy sikerére, helyi mackógyűjtők és a PIHGY anyagából a kerület másik részén, a Pestszentimrei Közösségi Házban nyílt meg a macikiállítás egy kisebb, másik változata 2010 tavaszán. 2010 nyarán az Óvodatörténeti kiállítóterem felújítási munkálatai miatt a kiállítást a Múzeumsarokban, a PIHGY új kiállítótermében látogathatták az érdeklődők. A kiállítás 2010 szeptember végéig volt látogatható.
|