LEGYÜNK HŰEK AZ ÖRÖKSÉGHEZ!
Várostörténeti utazás és séta a Bókay kertvárosban, a Kulturális Örökség Napján
A XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény évek óta csatlakozik rendezvénnyel a Kulturális Örökség Napjai országos programsorozathoz. Több sétát, épületlátogató napot, kiállítást és programot kínáltunk már ezeken a szeptemberi hétvégéken. 2011-ben Kardos Gáborral, a Bókaytelep képviselőjével közösen a Budapest XVIII. kerületi Kulturális Értéktár Alapítvány égisze alatt szerveztük a várostörténeti sétát. 2011. szeptember 17. délután 15 órakor a Bókaytelepet bemutató programra hívtuk az érdeklődőket.
Fotók>>
A füzet az intézet weblapján érhető el>>
Az alapos előkészítő munka eredményeként – Kardos Gábornak köszönhetően - az eddigi sétáknál jóval nagyobb, közel 50 fős érdeklődő csapat indult el a Rózsa Művelődési Ház előteréből, az első állomásról. Kardos Gábor gondoskodott a megfelelő hangosításról is, mely ekkora csoport esetén elengedhetetlen. A gyönyörű időben, sétára alkalmas őszi napsütésben mind időben, mind térben hosszú séta következett a dombos Bókaytelepen. Éppen ezért a szervezők három részre osztották a sétát, egy-egy találkozási pontot is beépítve. Az érdeklődők lelkesedését mutatja, hogy bár a kerületben több párhuzamos program várta a kultúrára éhezőket, este 7 óra körül az utolsó állomást, a kápolnát is megtöltötték.
A szakvezetést Heilauf Zsuzsanna, a PIHGY igazgatóhelyettese, a helytörténeti gyűjtemény vezetője tartotta. Az érdeklődők induláskor képes összefoglalót kaptak a sétáról, mely a PIHGY honlapján is elérhető. A gazdag program számos érdekességet tartogatott. Nemcsak kívülről vettük szemügyre az épületeket. Bejutottunk a Ledl-pékség és a régi Városháza belső udvarába, utóbbi dísztermébe (ide két esküvő között pillanthattunk be), a katolikus templomba és a Szent Lőrinc kápolnába. Megtekinthettük a Kaszinó Egyesület kiállítótermében a nemrég megnyitott, a témához kapcsolódó fotókiállítást is, ahol a fotóművész várt bennünket. Több épületnél személyes visszaemlékezéseket is hallhatunk az egykori 56-os szemtanútól, a Tarsoly nyomda tulajdonosának fiától, a Díszterem felújításának vezetőjétől, a Herrich-Kis villa utolsó bérlőjétől. A Szent Lőrinc kápolnánál a Mayerffy család leszármazottja, Gábor Mihályné várt minket, aki beavatott minket a család történetébe. A csapat a Mayerffyak által adományozott harang hangjára léphetett be a kápolnába.
Felkeresett épületek:
Japán Mozgó, Ledl pékség, Fórum cukrászda, Polgári Kaszinó, Sprung Kávéház, Kondor ház, Tófalvi ház, Régi Városháza, Kastély villa, Kiss műterem, Takács ház, Bókay iskola, Katolikus Kultúrotthon, Főplébánia, Szemere ház, Bókay Kert, Kiss villa, Szent Lőrinc kápolna
Minden résztvevő nevében szeretnénk köszönetet mondani a program megvalósulásáért a közreműködőknek, különösen Kardos Gábornak, az alapos és átgondolt szervezésért!
|