Megnyílt az Élet a régi-új lakótelepeken című kiállítás a Havanna lakótelepen
2011. június 27-én ünnepélyes keretek között megnyílt a XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény által a Mi Havannánk projekt KMOP-5.1.1./C-2F-2009-0003 pályázat keretében létrejött Havanna kiállítóhelyen megvalósított Élet a régi-új lakótelepeken (az Állami lakóteleptől) a Havannáig című kiállítás.
Fotók a megnyítóról>>
Mohai Tibor és tanítványai gitárnyitánya után (az egykori lakótelepi névadó ünnepséget megidézve 2 Dinnyés József szerzeményt halhattunk, de a közönséget is megénekeltették) Csomó Tamás alpolgármester mondott megnyitó beszédet. Majd Heilauf Zsuzsa, a gyűjtemény vezetője mutatta be a kiállítást, a megvalósulás körülményeit és az abban résztvevőket.
A megnyitó után kötetlen beszélgetés következett, a jelenlévők pedig megtekinthették a kiállítást, amely a két telep története mellett az elmúlt 100 év hétköznapjaiba avatja be a látogatót.
Az igényesen kialakított, egykori földszinti üzlethelységekben minden műtárgyvédelmi előírásnak megfelelő, hangulatos kiállítóhely várja az érdeklődőket, melynek külső falán Bódi Katalin grafikusművész alkotásai emelnek el a hétköznapok világából. Montázstechnikával készült képein a múlt és jelen, a valóság és a fikció találkozik.
A kiállítás a két telep története mellett az elmúlt 100 év hétköznapjaiba avatja be a látogatót. Pestszentlőrinc az elmúlt 140 évben népesült be, az egykori majorsági központból száz ezres nagyváros, Budapest egyik kerülete lett. Fejlődésének fontos jelzője az új és újabb telepek benépesülése. Különleges fontossággal bírt az egykori Állami telep a mai Havanna Lakótelep helyén. Bérlakásaiban biztos fedelet, menedéket leltek az 1920-as években a trianoni határokon túlról menekülők, majd még számtalan család. Az első világháborúban létesített, fallal körülvett lőszergyár épületei, víztornya mellé új lakóházak épültek. A kiállításon megidéződnek a telepi élet egykori szinterei - lakások, kiskertek, unitárius és katolikus templom, iskola, óvodák, kultúrház, foci és teniszpályák, melyeken összetartó közösség formálódott. Az 1970-es évek végén kezdődött meg a telep felszámolása, a közel húszezres Havanna Lakótelep építése. Új épületek, új lakók, új középületek, új életforma alakult a régi helyén, az egykori Állami telepre csak a két templom épülete emlékeztet ma már. A Havanna jellegzetes lakóépületei, közterületei, piaca hangsúlyos, meghatározó elemei településünk mai arcának.
A kiállításon épület és telep makettek, térképek, képek és dokumentumok mellett a ki- és betelepülők tárgyai, az 1920-1930-as évek kamrája és nappali szobája, illetve az 1980-as évek lakásbelsője is számos érdekességet rejt.
A kiállítás anyagát a PIHGY gyűjteményeiből, magánszemélyektől, a Magyar Országos Levéltár, az Országos Széchenyi Könyvtár, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteménye anyagából válogatták össze. A rendezők, a PIHGY munkatársai arra törekedtek, hogy a kiállítás minden korosztályhoz szóljon.
A kiállító teremben a Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény mellett a XVIII. kerületi Művészeti Egyesület kiállításai is láthatóak lesznek.
A kiállítás július 20-ig előzetes bejelentkezés alapján látogatható.
2011. július 20. és augusztus 20. között nyári szünet miatt zárva lesz.
|