Egy napig igazi kódex volt a kiállításon - 2008-04
2010.09.18. 16:38
2008. április 11-én a XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény igazi „csemegével” lepte meg az érdeklődőket, ugyanis az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Egyetemi Könyvtár egy napra kölcsönadta egyik XV. századi kódexét.
A Kódex-nap megnyitójára eljött Szögi László, az ELTE Egyetemi Könyvtár főigazgatója is.
Az ünnepi pillanatokban Heilauf Zsuzsanna, a PIHGY igazgatóhelyettese köszöntötte a résztvevőket, majd Szögi László és dr. Mester László polgármester, országgyűlési képviselő mondott ünnepi beszédet, végül Frank Gabriella, a PIHGY igazgatója megköszönte kollegái odaadó munkáját.
Heilauf Zsuzsanna, a kiállítás rendezője látványos könyvészeti kiállítást állított össze a PIHGY munkatársai, az ELTE Egyetemi Könyvtára, valamint több hazai közgyűjtemény szakemberei, Novokreszcsenszkov Tamás nyomdász, illetve kerületi tanárok és sok lelkes közreműködő segítségével. A kiállítás létrehozását a XVIII. kerület, Pestszentlőrinc-Pestszentimre önkormányzata támogatta.
Az interaktív kiállítás a kéziratos könyvektől a modern információhordozókig mutatja be a szöveges információ megőrzésének változásait. A Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény mellett több magánszemély és intézmény, köztük a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár kerületi fiókja biztosította az anyagot.
Magyarországon addig soha nem látott méretű, sőt Európában is kiemelkedő jelentőségű könyvtárat hozott létre az uralkodó. Budán elkészült az első hazai nyomtatott könyv, mely egy új korszak kezdetét jelezte, megsokszorozva és megkönnyítve a könyv, az írásba foglalt gondolatok elterjedését.
A kiállítás célja, hogy a látogató számára kézzelfoghatóvá tegye Mátyás király könyvtára, a kódexkészítés és a könyvnyomtatás jelentőségét, valamint megismertesse a könyv létrehozásának lépéseivel a kézirat elkészítésétől egészen a könyv bekötéséig. Olyan tárgyakat, eszközöket, technikákat mutat be, melyek a középkortól napjainkig szolgáltak és szolgálnak a leírt gondolatok megőrzésére és megismerésére.
A látogatóbarát kiállításon kipróbálható a lúdtoll és nádtoll, az írógép és a Braille írógép, a digitális és a hangos könyv. Szombatonként egyéni látogatók is, más napokon előre bejelentett csoportok ismerkedhetnek meg a papírmerítéssel, a nyomtatással és a betűszedéssel. A Corvina-könyvtár hangulatát idéző könyvtársarokban megérinthetők a kézzel aranyozott, mérethű kódexlap-másolatok, a könyvmásoló- és a könyvkötő-műhelyben megfigyelhetők a kódex- és könyvkészítés fázisai.
A kiállításon és a múzeumi foglalkozásokon résztvevő osztályok tudják teljesíteni a helytörténeti vetélkedő 3. fordulóját.
Fotók a kiállításról>>
|