Egy korszak plakátokon - 2007-09
2010.09.14. 15:15
A XVIII. kerületi Pedagógia- és Helytörténeti Gyűjtemény „egy korszak plakátokon” című kiállítása 2007. szeptember 12. és október 10. között tekinthető meg külső helyszínen, a Pestszentimrei Közösség Házban. (1188 Budapest, Vasút u. 48.)
A kiállítás összeállítói, Heilauf Zsuzsanna és Szegediné Mucsi Eleonóra az 1950/60-as évek fordulójának Budapesti és országos terjesztésű plakátjai közül válogattak, a gyûjtemény több mint 4000 darabos plakátállományából.
Ebben az időszakban, piacgazdaság hiányában, a kereskedelmi reklám háttérbe szorult, viszont - a jelentõs állami támogatás révén - az ismeretterjesztő és kulturális hirdetmények száma óriásira nőtt. Míg a politikai plakátokra a formalizmus, sematikusság volt jellemző, a kulturális és ismeretterjesztő plakátok körében sokféle stílus élt egymás mellett, az idealizált és a realista ábrázolások mellett modern formák is megjelenhettek: a klasszikus, pedagógusnapot köszöntő, diákokat ábrázoló grafika mellett egyszerű formákkal, 2-3 intenzív színnel, dinamikus formákkal ható, sporteseményt hirdető plakát is szerepel a kiállításon.
Elsősorban nagyméretû, igényes grafikájú plakátok láthatóak, de néhány szöveges, ismeretterjesztõ, felvilágosító hirdetmény is helyet kapott. A plakáttervezés e korszakban nemcsak biztos megélhetést nyújtott számos grafikusnak, hanem lehetőséget adott néhány jelentős tehetségnek is, hogy megmutathassa tudását. Köztük találjuk a lőrinci születésû Zala Tibor grafikusművészt, akinek két plakátja is szerepel a kiállításon. A kerületi hirdetmények folyamatos gyűjtése mellett a pedagógia- és helytörténeti gyűjtemény olyan témakörökben - mint például az egészségnevelés, oktatás - jelentős plakátanyaggal rendelkezik.
Tavaly a Szentendrei Skanzenben, idén az Angyalföldi Helytörténeti Gyűjteményben és több vidéki városban (Zalaegerszeg, Szekszárd) bemutatott „Meg is mosakodjál!” című kiállításon a gyűjtemény 14 ismeretterjesztő plakátja látható a MADOK országos program keretében. A 4000 darabos gyűjtemény feldolgozása, teljes nyilvántartásba vétele több mint 1 éves munka eredménye volt. Ezzel párhuzamosan biztosították a plakátok megfelelő elhelyezését is, a PIHGY tárolásra alkalmas plakátszekrényeket és savmentes tartókat szerzett be, melyekben, ha kissé zsúfoltan is, de a teljes állományt sikerült raktározni.
|