Kultúrtörténeti ritkaságok: József Attila halhatatlan múzsái - 2007-04
2010.09.13. 23:12
A Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény József Attila c. vándorkiállítása az idén értékes magánygyűjteményi anyaggal kiegészítve került bemutatásra az 1. sz. Etalonsport Általános és Sportiskola aulájában. A megnyitása 2007. április 11-én, a költészet napján történt.
A kiállítás 6 db tablója József Attila életét és munkásságát mutatja be sok képpel, írásos dokumentumokkal és Reich Károly grafikusművész versillusztrációival. (dr. Schmidt Jánosné munkája)
Az érdeklődők – kerületünkben első ízben – eredeti József Attilával kapcsolatos dokumentumokat is láthatnak. Ezeket Zarándy Zoltán műgyűjtő kölcsönözte.
A „mini” kiállítás címe: József Attila és halhatatlan múzsái. A két tárlóban elrendezett ritkaságokat a gyűjtő Gyömrői Edit és Wallesz Luca hagyatékából szerezte meg.
„E két hölgy, anya és leánya megdobogtatta a fiatal József Attila szívét, s 1924-es találkozásukat követően éveken át kölcsönösen megihlették egymás életét és művészetét: Gyenes Gitta megfestette a költő egyik legjobb portréját (melynek eredeti fotóját kiállítva láthatjuk, eredetiben pedig a Petőfi Irodalmi Múzeumban tekinthetjük meg), József Attila pedig számos verset írt anyához és lányához.
1924 nyarán kezdődött baráti-szerelemmel kacérkodó kapcsolatuk. Gyenes Gitta emlékei szerint a Városliget egy padján találkoztak, s Attila „öt perc” múlva „szerelmet vallott” neki. A festőnő ekkor „érett szépség”, vonzó művész volt, s találkozásukat követően mintegy négy esztendeig szinte napi vendég volt zuglói polgári lakásukon.
Gyenes Gitta 1888-ban született és 1960-ban halt meg, mindvégig Budapesten élt. Tanulmányait Budapesten, Nagybányán a híres művésztelepen és Rómában végezte. Polgári családban született és egy jól ismert újságíró (Wallesz Jenő) felesége lett. Zuglói tágas otthonuk a húszas-harmincas években művészeti és irodalmi szalonként vált ismertté, mely vonzotta a fiatal tehetségeket, többek között József Attilát és barátait is.
Gyenes Gitta vonzó és művelt asszony volt, aki számos kiállításon szerepelt alkotásaival, porcelánfestészettől, formatervezésen át a festészetig. A húszas-harmincas években alkotott art deco grafikái és festményei kiemelkedő szépségűek, több közülük a Magyar Nemzeti Galéria tulajdona.
József Attila legkiemelkedőbb versei közül Gyenes Gittához írta a Nyár volt és a Miért hagytál el, hogyha kívánsz címűeket
Gyenes Gitta lánya Wallesz Luca, aki tizenéves korától érdeklődő és egyre aktívabb szereplője a családi irodalmi szalonnak. Szépsége, mint a fényképek is igazolják, valóban elbűvölő, tehetsége a művészetekben szintén sokoldalú, bár nem jut el olyan elismertségig, mint édesanyja.
Wallesz Lucához, aki ekkor 16 éves, 1927 karácsonya és 1928 között egy egész csokor gyönyörű verset ír József Attila. E Luca-versciklus nyitó, egyben egyik legismertebb darabja, az Áldalak búval vigalommal című, mely annyira muzsikál, hogy több kiváló zenei feldolgozás ihletője is lett.” (Zarándy Zoltán)
A kiállítással egybekötött emlékműsor remélhetőleg maradandó élményt jelentett a 200 főnyi résztvevő számára.
A kiállítás 2007. április 17-ig tekinthető meg.
Cím: 1186 Bp., Tövishát utca 8.
|