Játszani jó! - 2008
2010.09.04. 18:51
2008. október 15-én a Brunszvik Teréz Emlékév keretében Teréz napján nyitotta meg a XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény a „Játszani jó!” című kiállítását a játék- és óvodatörténeti kiállító teremben, az Eszterlánc Óvodában.
Ebben az évben programsorozattal emlékeznek meg a kerületi óvodapedagógusok Brunszvik Terézről, aki 1828. június 1-jén alapította meg Budán az első magyarországi óvodát Angyalkert néven.
A magyarországi óvodaügy úttörőjének életéről, pedagógiai tevékenységéről és munkásságáról való megemlékezés számos programot kínált az elmúlt időszakban gyerekeknek, szülőknek, óvodapedagógusoknak egyaránt.
Áprilisban óvodások által készített „lovacskákból, valamint az óvónők által készített képességfejlesztő játékokból készült kiállítás a Városháza Galériában, valamint útjára indult a kerület óvodáiban a Határtalan gyermekvilág című vándorkiállítás, melynek utolsó állomása a jövő hónapban a Kerekerdő Óvoda lesz.
A gyermeknapon a Bókay-kertben korabeli játékok bemutatására és kipróbálására volt lehetőség, és hivatalosak voltak a nyugdíjas óvónők is egy kis nosztalgiapartira.
Októberben elején pedig családi sportnapon mérkőztek meg az ovisok és a szülők egymással.
Október 15-én pedig a XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény (PIHGY) a Brunszvik Teréz Emlékév keretében Teréz napján nyitotta meg „Játszani Jó!” című kiállítását a játék- és óvodatörténeti kiállító teremben, az Eszterlánc Óvodában.
A kiállítás megnyitója után dr. Feitl István történész, a Politikatörténeti Intézet főigazgató-helyettese mutatta be a Kisdedóvók, napközik, óvodák című füzetet, mely a kerület és elődtelepülései óvodáztatásának történetét mutatja be a kezdetektől az 1940-es évek közepéig.
A kiállítás anyagának többségét a Martonvásári Óvodamúzeum kölcsönözte 2009. május 31-ig.
A megnyitón dr. Mester László polgármester mondott köszöntő beszédet. A Bóbita Óvoda középső csoportosai műsorukat a felkészítő óvónő, Szegőné Lévai Éva segítségével adták elő.
Az ingyenesen látogatható kiállítóteremben kicsiknek és nagyoknak egyaránt sok érdekességet rejt az új tárlat.
Az óvodás gyermekek számára is megfelelő magasságú, plexivel fedett vitrinekben, alacsony dobogókon nagyszüleink, és szüleink játékai mellett képeskönyvek, és a 70-es évek játékaival berendezett óvodasarok várja a látogatókat.
A Martonvásári Óvodamúzeum mellett a kiállítóterem létrehozását kezdeményező óvónők, más magánszemélyek és a PIHGY tárgyai, könyvei láthatóak a tárlaton.
A legérdekesebbek azok a Fröbel kockák, melyek hosszú időn keresztül meghatározták az óvodai nevelést, hiszen az 1800-as évektől egészen a 2. világháborúig minden óvodában használták a formák és az alapvető matematikai fogalmak megismertetésére, gyakoroltatására.
A kiállítás létrehozói: Heilauf Zsuzsanna, Szegediné Mucsi Eleonóra, és Horvátné Ibolya, a helytörténeti gyűjtemény munkatársai.
A „Kisdedóvók, napközik, óvodák” című 40 oldalas tanulmány szerzője Heilauf Zsuzsanna történész muzeológus, aki az elmúlt három évben, a PIHGY dokumentumtárában, Budapest Főváros Levéltárában, illetve a Magyar Országos Levéltárban található iratanyagból és a korszakra vonatkozó szakirodalomból állította össze a most kiadott áttekintést. Feitl István a tanulmány nagy erényének tartotta, hogy az a száraz adatokon kívül számos érdekességet árul el a korabeli óvodák életéről, körülményeiről, és azt is megmutatja, hogy a magyarországi óvodáztatás szakmailag mindig is az európai élvonalba tartozott, annak ellenére, hogy a technikai feltételek elégtelensége és a zsúfoltság nem könnyítette meg az egykori óvónők munkáját.
|