"Becsengettek" - 2008
Feitl Írisz 2010.09.04. 00:28
A Pestszentimrei oktatás 110 évét bemutató „Becsengettek” című kiállítás a Petszentimrei Közösségi Ház és a Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény közös rendezésében 2008. szeptember 17-én, szerdán 15 órakor nyílt meg a PIK Klub Galériában. Dr. Mester László polgármester köszöntője után Szöllősy Antalné, nyugalmazott iskolaigazgató, egykori kulturális tanácselnök-helyettes beszélt, személyes emlékeit is felelevenítve az imrei oktatásról. A kiállítást a PIHGY munkatársa, Feitl Írisz tudományos segédmunkatárs rendezte.
1898 óta működött Soroksárpéterin községi iskola. Ám az első – az akkori törvényi feltételeknek is megfelelő - iskolaépületek létrehozására csak 1907-1910 között került sor. Ekkor épült fel Soroksárpéteri első két elemi iskolája: az Árpád- és a Wekerle (Szélső) utcai. Azonban a két világháború között megnövekedett számú diákság, a zsúfolt tantermek indokolták egy harmadik iskola felépítését is. Így 1931-ben adták át a Jenő utcai, a későbbi Ady Endre Utcai Iskolát.
Az oktatási intézmények a II. világháború után önálló igazgatásúak lettek. Ám a tantermek befogadóképessége továbbra sem volt elég. A helyszűkén az 1960-ban átadott Irén utcai épület, majd a másik szárnya, az 1973-ban elkészült Kapocs utcai kibővített iskola sem segített. Nagyarányú fejlesztés csak az 1980-as években kezdődött. Elkészült a Vörösfény utcai-, a Táncsics utcai, és a Nagykőrösi úton a Podhorszki János Iskola épülete.
A kiállításon a XX. századi országos oktatáspolitikán túl az egyes iskolák történetével ismerkedhet a látogató. A Klub Galériában elemi iskolai enteriőr, a vitrinekben tankönyvek és más oktatási eszközök, illetve az iskolai közösségek emléktárgyai várják a látogatókat. A tablókiállítás fotókkal és más információkkal szolgál, így visz közelebb Pestszentimre 110 éves oktatástörténetéhez.
A kiállítás október 11-ig volt látható a Pestszentimrei Közösségi Házban. Iskolai csoportok számára, amennyiben előzetesen bejelentkeznek a PIK-ben, kiállítás-vezetést és múzeumpedagógiai foglalkozást tartottak a kerületi helytörténeti gyűjtemény munkatársai. Így a gyerekek játékos, interaktív formában ismerhetik meg az imrei iskolákat, a régmúlt tankönyveit és oktatási eszköztárát.
Képgaléria>>
|