Reneszansz év - 2008
2010.09.04. 00:22
Heilauf Zsuzsanna, a kiállítás rendezője látványos könyvészeti kiállítást állított össze a PIHGY munkatársai, az ELTE Egyetemi Könyvtára, valamint több hazai közgyűjtemény szakemberei, Novokreszcsenszkov Tamás nyomdász, illetve kerületi tanárok és sok lelkes közreműködő segítségével. A kiállítás létrehozását a XVIII. kerület, Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata támogatta.
Az interaktív kiállítás a kéziratos könyvektől a modern információhordozókig mutatja be a szöveges információ megőrzésének változásait. A Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény mellett több magánszemély és intézmény, köztük a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár kerületi fiókja biztosította a most látható anyagot.
Mátyás uralkodásának idején két forradalmi változás következett be a hazai könyvkultúra történetében. Magyarországon addig soha nem látott méretű, sőt Európában is kiemelkedő jelentőségű könyvtárat hozott létre az uralkodó. Budán elkészült az első hazai nyomtatott könyv, mely egy új korszak kezdetét jelezte, megsokszorozva és megkönnyítve a könyv, az írásba foglalt gondolatok elterjedését.
A kiállítás célja, hogy a látogató számára kézzelfoghatóvá tegye Mátyás király könyvtára, a kódexkészítés és a könyvnyomtatás jelentőségét, valamint megismertesse a könyv létrehozásának lépéseivel a kézirat elkészítésétől egészen a könyv bekötéséig. Olyan tárgyakat, eszközöket, technikákat mutat be, melyek a középkortól napjainkig szolgáltak és szolgálnak a leírt gondolatok megőrzésére és megismerésére.
A látogatóbarát kiállításon kipróbálható a lúdtoll és nádtoll, az írógép és a Braille írógép, a digitális és a hangos könyv. Szombatonként egyéni látogatók is, más napokon előre bejelentett csoportok ismerkedhetnek meg a papírmerítéssel, a nyomtatással és a betűszedéssel. A Corvina-könyvtár hangulatát idéző könyvtársarokban megérinthetők a kézzel aranyozott, mérethű kódexlap-másolatok, a könyvmásoló- és a könyvkötő-műhelyben megfigyelhetők a kódex- és könyvkészítés fázisai.
A kiállításon és a múzeumi foglalkozásokon résztvevő osztályok tudják teljesíteni a helytörténeti vetélkedő 3. fordulóját.
Fotógalériája itt tekinthető meg>>
Múzeumi óra>>
Zárórendezvény beszámolója
Városháza Üllői úti épületében került sor a kerületi „2008 a Reneszánsz Éve” rendezvénysorozat „Továbbélő Reneszánsz” címet viselő záró programjára a XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény szervezésében.
Délután három órakor a Vörösmarty Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium tanulóinak gyertyafényes táncával kezdődött a Városháza Galériában rendezett kiállítás megnyitója, majd Frank Gabriella, a PIHGY igazgatója köszöntötte a jelenlévőket. Garamvölgyi Béla festőművész beszélt a „Kódex és makett” címet viselő tárlatról, mely válogatás a kerületi technika és rajz munkaközösség pályázatára beérkezett diák alkotásokból. A több mint 30 vár makettjének elkészítését és bemutatását Diráné Huszár Gertrúd, a technika munkaközösség vezetője koordinálta, míg a kódex pályázat szervezője Kállainé Veres Éva, a rajz munkaközösség vezetője volt. A kivitelezésben Szegediné Mucsi Eleonóra mellett a PIHGY több munkatársa közreműködött. A tavaszi nagysikerű “ Corvinától a digitális könyvtárig” című kiállítás nagyméretű tablóit is megtekinthette a népes közönség. A megnyitó a Vörösmarty kamarakórusának énekével és a kerületi reneszánsz programok koordinátora, Hajdúné Giron Éva összefoglalójával zárult.
A kiállításon a Pitagorasz, a Kassa utcai, a Táncsics, a Kandó téri, a Kapocs, az Ady Endre, a Darus utcai, az Eötvös Loránd, a Kastélydombi, a Pestszentlőrinci Német Nemzetiségi Általános Iskola és a SOFI alkotásai szerepeltek.
|