Lakóhelyünk földrajza
2010.09.03. 17:50
Lakóhelyünk a Pesti-síkság alacsonyabb és magasabb teraszain fekszik. A teraszokat a jégkori Ős-Duna alakította ki. A süllyedő Alföld peremére érve a Duna óriási hordalékkúp építésével kezdte felszínkiegyenlítő tevékenységét. Hideg időben kevesebb volt a folyó vízhozama, több hordalékot terített szét, az enyhébb időszakokban a bő víz bevágta magát a hordalékba. Az így képződő halmokban, teraszokban több homok, kavics- és agyagréteg található egymás mellett és felett.
A jégkorszak utolsó időszakától a füves pusztaságon megjelentek a fák, a fű, gyom. A fák lehullott lombja - felszíni homokkal, lösszel keveredve - barna színű termőtalajjá alakult, de a vályogos, homokos réti talaj, futóhomok és humuszos homoktalaj is megtalálható ezen a területen. Elsősorban a homokos talajféleség az uralkodó, de megkötve még a futóhomokos részek is jól művelhetőek.
Pestszentlőrinc déli részén futóhomok, a mai Pestszentimrén szél alakította futóhomokbuckák is jellemzőek. A területen található nagy szintkülönbségű területek, illetve a vízzáró agyagréteg különböző mélységű elhelyezkedése miatt az erősen homokos, kavicsos talajba beszivárgó csapadék a felszín alatti agyagrétegeken az alacsonyabb szint felé csordogál, ott tavakat, mocsarakat képzett, melyeket a XX. század végére lecsapoltak, feltöltöttek.
„Pestszentlőrinc bizonyos értelemben kivételt képez a szomszéd kerületekhez képest, s földtörténeti múltjának emlékeit, a híres kavicsfeltárások kutatását tekintve különleges helyet foglal el szomszédai között” - írta Kubassek János földrajztudós.
Milyen kőzetek lelhetőek fel ezen a területen?
Az építkezésekhez gyakran használt helyi, felszíni bányákban kitermelt kavicsanyag eredetét kutató tudósok (Mauritz Béla, Schafarzik Ferenc, Vendl Aladár, Pécsi Márton, Marosi Sándor) a következő eredetű kőzeteket mutatták ki:
- Alsó-Ausztriai Waldwiertelből származó szilimanitos csillámpala, cianitos granulit.
- Karbonátos kőzetekből származó mészkő- és dolomitfélék, nagy keménységű kristályos metamorf kőzetek, azaz kvarcok és a kristályos palák.
- Visegrádi hegységből: andezit, andezittufa és homok.
Feladat: Az internet képkeresőjével keressétek meg az egyes kőzetfajták képét!
Honnan érkezett egy-egy kő?
Kőzettani vizsgálat alapján az ásványi anyag összetétele és a folyóvíz okozta kopottság mértékéből lehet meghatározni a távolságot és a földrajzi környezetet.
<<Vissza
|