„Nem akarok állni, ha futnak a percek…”
A hatvanas évek Pestszentlőrinc-Pestszentimrén
A 2006-ban megnyílt, az ötvenes éveket és az 1956-os forradalmat bemutató kiállítás folytatásaként idén tavasszal és nyáron az 1960-as évek kerületi mindennapjaiba enged bepillantást a XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény legújabb tárlata, amely a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásának köszönhetően jöhetett létre.
A kiállítás alapjául Feitl István A hosszú hatvanas évek (A XVIII. kerület története 1957-1970 között) című hiánypótló műve szolgált, amely levéltári források segítségével elsőként igyekszik részletesen, témákra lebontva bemutatni a kerületet a korszakban. A könyv szintén NKA-s támogatással készülhetett el.
Kiállítás fotói>>
A „Nem akarok állni, ha futnak a percek” idézet, melyet a rendezők az akkoriban nagy népszerűségnek örvendő Illés zenekartól kölcsönöztek, már sejtetni engedi, hogy a korszakban nagy változások történtek nemcsak Budapesten, hanem kerületi szinten is.
A kiállításon a bevezető szövegek és az első vitrin után – melybe a korszak jellegzetes tárgyai kerültek – olyan témák kerülnek kibontásra, amelyek alapvetően meghatározták a környéken lakók életét, ezek az építkezések, a divat, az egészségügy, az oktatás, a közlekedés és a szabadidő.
Az 1960-as években rohamtempóban kezdett épülni a Lakatos lakótelep, mely a különböző nehézségek ellenére is 7 év alatt elkészült. A KISZ lakótelep építése a kerületi Kommunista Ifjúsági Szövetség kezdeményezésére indult meg 1964-ben, azonban csak a hetvenes évek közepére fejeződött be. A lakótelepi életkörülményeket egy lakás nappali enteriőrjének a részletével próbálták a rendezők bemutatni. Hasonló céllal került sor egy fodrászüzlet berendezésére a nappali mellett.
A rengeteg új otthonnak köszönhetően nagymértékben megugrott a lakosság lélekszáma, ezután már csak az volt a kérdés, mennyire képes ezzel lépést tartani többek között az egészségügy és az oktatás. Sajnos szomorúan kell megállapítanunk, hogy nem nagyon sikerült nekik. Hiába igyekeztek korszerűsíteni a már meglévő szakrendelőt, és hiába nyíltak újabbak (Pestlőrincen a Béke téren és Pestimrén), a végleges megoldást csak az 1980-as évekre sikerült megtalálni. Az újonnan létrehozott iskolák (a kettéosztott Lakatos iskola és a pestimrei Irén utcai általános iskola), csakúgy, mint az óvodák, túlzsúfolttá váltak.
A közlekedésben a buszok és a villamosok domináltak a kerületben, ezen kívül tervbe vették HÉV indítását a lajosmizsei vasútvonalon, de ez nem vált valóra. Természetesen nem feledkezhetünk meg a Ferihegyi repülőtérről sem, amelyet a korszakban jelentősen bővítettek, így minden korábbinál nagyobb forgalmat bonyolított le.
A szabadidő eltöltésének számos lehetősége állt a munkában megfáradt emberek előtt: aki olvasni vágyott, az a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár fiókkönyvtáraiból kölcsönözhetett, aki sportolni szeretett volna, a helyi – főleg vállalati – sportegyesületekben tehette meg. Kulturális programokat kínált az összevont művelődési ház, koncerteket az Ifjúsági Park. A filmek szerelmeseinek sem kellett messzire menniük: a kerületben négy mozi (Fórum, Madách, Liget, Balassi) műsorából válogathattak az érdeklődők. Itt egy utcakép-enteriőrt helyeztek el az alkotók hirdetőoszloppal és korszak jellegzetes viseleteivel együtt.
A kiállításon a kinagyított képek, eredeti tárgyakkal (Bambi, Coca-cola, pöttyös könyvek, rakéta porszívó, miniszoknya, otthonka, redőnyös tolltartó) megtöltött vitrinek, szobor makettek és enteriőrök mellett eredeti és másolt plakátok igyekeznek közelebb hozni a látogatóhoz e, majd fél évszázaddal ezelőtti, már-már feledésbe merülő korszakot.
A XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény „Helytörténeti sarok” elnevezésű kiállítóhelyén (1183 Budapest, Szent Lőrinc sétány 2.) április 15-étől látogatható, hivatalosan április 28-án megnyílt kiállítást Feitl Írisz és Kovács Márk rendezte Szegediné Mucsi Eleonóra közreműködésével.
A hivatalos megnyitó előtt a kiállítás rendezői tárlatvezetéseket tartottak, a múzeumpedagógiai teremben pedig az Utánam srácok! című sorozatból és egy, a villamosközlekedésről szóló dokumentumfilmből vetítettek részleteket az érdeklődőknek. Eközben a Helyörténeti Sarok előtt az Eötvös Band adott koncertet ismert slágerekből az Eötvös Loránd Általános Iskola diákjainak a közreműködésével, Mohai Tibor vezetésével, melyek között felcsendült a kiállítás névadó dala is. A tárlatot és a korszakot dr. Valuch Tibor történész mutatta be néhány szóval, majd hivatalosan is megnyitotta a kiállítást.
Ezt követően, a program zárásaként került sor Feitl István könyvének bemutatására. Szöllősy Antalné nyugalmazott iskolaigazgató, kulturális tanácselnök helyettes ismertette a művet.
A kiállítás 2010. július 30-ig látogatható, keddtől szombatig, délután 2 és 6 óra között. A Gyűjtemény munkatársai kérésre tárlatvezetést is tartanak. Ezen kívül változatos múzeumpedagógiai programmal (feladatlap, társasjáték, mozi, zenefelismerés) várják csoportok jelentkezését a 295-08-77-es telefonszámon.
|