Felhívás
2009. november 11-én, a Helytörténeti Napon jelentkeztek nálunk a Herrich család leszármazottai. Nem a Bókay ág, azaz Herrich Szidónia közvetlen rokonai, hanem leánytestvére, Herrich Leóna és Kiss István utódai. Felajánlottak fotókat a családtagokról és a villaépületről, melyben egykor éltek.
A beszélgetés közben kiderült, hogy még tulajdonukban van egy életnagyságú, teljesalakos Lotz Károly festmény az ifjú Herrich Leónáról, melyet éppen december közepén visznek a Virág Judit Galéria árverésére. Kérdésünkre elmondták, hogy azért nem ajánlották megvételre a kerületnek, mert a kikiáltási ár a festőművész személye miatt 5,5 millió forint.
Az összeg nagy, de mégis elgondolkodtató, hogy az egykori alapítók emlékének megőrzése, valamint Pestszentlőrinc születésnapja okán nincs-e esély valamilyen megoldással mégis megszerezni a képet. Vajon van-e olyan anyagi erő vagy magánszemély, akinek a segítségével előteremthető ez az összeg?
Ha sikerülne megszerezni a képet, igazi születésnapi programot szervezhetnénk köré. Úgy hisszük, méltó módon állíthatnánk ki a Városháza Házasságkötő termében.
Herrich Károly Szent Lőrinc pusztai birtokát - mivel fia, az ifjabb Károly már korábban meghalt - 3 leánya örökölte meg egyenlő arányban: Bókay Árpádné szül. Herrich Szidónia, Kiss Istvánné szül. Herrich Leóna és Horváth Lajosné szül. Herrich Melánia. Az örökösök képviselője, a legkisebb lány gyámja Bókay lett. Sógora, Kiss István a kor híres építésze tervezte Pesten – számos más épület mellett - a Baross utcai Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikát és a János kórházat. Kiss István 1902-ben halt meg, addig Bókayval együtt számos esetben felléptek a formálódó Pusztaszentlőrinc érdekében, ennek emlékét a korabeli újságok mellett a képviselőtestületi jegyzőkönyvek is őrzik. Herrich Leóna és leszármazottai sokáig éltek a férje tervei alapján kialakított villaépületben, mely ma is áll a Bókay-kert főépülete melletti elkerített kertben.
Kihez forduljunk?
|