Pusztától a parkvárosig
A kerület történetét bemutató kiállítás a szeptemberi kerületi rendezvényeken:
2009 szeptemberének három hétvégéjén, a kerületi nagyrendezvényeken, a közeledő hármas évforduló jegyében (Pestszentlőrinc önálló községgé alakulásának 100., Pestszentimre önálló községgé alakulásának 80., Budapest XVIII. kerülete létrehozásának 60. évfordulójára - 2010.) került sor a Pusztától a parkvárosig címet viselő, 15 tablóból álló, lakóhelyünk történetét sok-sok képpel összefoglaló kiállítás szabadtéri bemutatójára.
A XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény, településünk egyetlen, működési engedéllyel rendelkező muzeális közgyűjteménye már négy éve vesz részt szabadtéri kiállítással és programmal a nagy őszi kerületi rendezvényeken: a Szeptember Fesztiválon, a Havanna-napokon és a Krepuska Fesztiválon.
2006-ban a Bókay évfordulón települt ki a gyűjtemény először a Szeptember Fesztiválra, s a sikeres program indította arra a gyűjtemény munkatársait, hogy a ne csak itt, hanem minél több szabadtéri eseményen (kerületen kívül és belül egyaránt) vállaljanak feladatot.
Ez több szempontból is hasznos: a nagyrendezvény programja színesedik, sokrétűbbé válik, a település ismertebb lesz történelmének, értékeinek bemutatásán keresztül, a rendezvények közönségvonzó ereje segíti és népszerűsíti a gyűjtemény munkáját, a gyűjtemény és az érdeklődők könnyebben egymásra találhatnak.
A szabadtéri kiállítások, a hétvégéken kínált programok kivétel nélkül sikeresnek bizonyultak. 2009-ben is ezren felül volt azok száma, akik időt szántak a jubileumi, 100. évfordulóra összeállított, lakóhelyünk történetét átfogóan bemutató kiállítás alapos végignézésére, baráti beszélgetésre, gyerekek és felnőttek számára kínált játékos foglalkozásokra. A legfiatalabbaknak településünk érdekes épületeiről, köztereiről kínáltak színezőket, kirakókat a gyűjtemény munkatársai, az idősebbek megismerhették a régebbi és a legújabb helytörténeti kiadványokat, az idei évre tervezett helytörténeti programokat, feladatlappal tesztelhették ismereteiket. A PIHGY tudományos gyűjtőmunkájában is számos eredmény született, több adatközlő, adományozó jelentkezett, elsősorban a fotótárat sikerült bővíteni.
A gyűjtemény szabadtéri programjai sokféle embert szólítottak meg: öreg és fiatal, kerületi lakó, más települések és országok polgára, hajléktalan és gazdag, nyolc általánost végző és magasan kvalifikált, tudományos fokozattal rendelkező egyaránt akadt az érdeklődők között.
A kiállítás november elején vándorútra indul az általános iskolák számára meghirdetett helytörténeti vetélkedő részeként. Köszönjük a kerületi általános iskoláknak, hogy egy-egy hétre befogadják a kiállítást. Így az iskola diákjai, a tanárok, a szülők helyben kapnak arra lehetőséget, hogy könnyen befogadható formában, alaposabban megismerhessék lakóhelyünk múltját, történetét.
|