Gyűjtemény bemutatása
Heilauf Zsusa 2009.05.31. 14:39
A gyűjtemény törzsanyagát elsősorban XX. századi, kisebb részben XIX. századvégi tárgyak, fotók, dokumentumok alkotják. A tárgyi gyűjteményben - többek között - háztartási eszközök, bútorok, számos ma is használatos, hétköznapi műszaki tárgy (rádió, tv, vasaló, írógép stb.) korábbi típusa megtalálható. Kuriózumnak számít Ady Endre apósának, Boncza Miklósnak a fejfája, amely a lőrinci „öreg” temető felszámolása során került a gyűjteménybe.
A majorsági gazdasági élet eszközei, az iskolai bútorok és kísérleti eszközök, a téglagyűjtemény, a teljes kovács-, borbély- és cipészműhely (számos egyéb – ma már kihalófélben lévő kisipar szerszámai mellett) mind-mind gondosan megőrizve várnak arra a lehetőségre, hogy újabb és újabb kiállításokon kíváncsi tekintetek fürkésszék őket. A gyűjteménynek több kerületi képzőművész adományozta alkotását.
A több ezer darabos archív fotógyűjteményben megtalálhatóak Pestszentlőrinc és Pestszentimre, valamint a XVIII. kerület – sok esetben már nem létező épületei. Számos eseményről, lakóhelyünk történetét meghatározó személyről, intézményről, szervezetről emlékeznek meg a fotók mellett a dokumentumtár iratai, nyomtatványai. 100-nál több térképet, több száz – elsősorban a XX. század második feléből származó - eredeti plakátot őriz a gyűjtemény.
Az adattárban gyűjtjük a visszaemlékezéseket, a gyűjtemény dolgozói, és a kutatók helytörténeti témájú kéziratait. A több ezer darabot számláló könyvgyűjteményben elsősorban pedagógiai tárgyú kötetek vannak, közöttük igazi ritkaságok: ilyen például Maróthy György számtankönyvének 2. kiadása 1763-ból. Itt őrzik a helytörténeti vonatkozású kiadványokat (évkönyveket, helytörténeti szakirodalmat, szépirodalmat) valamint a helyi újságok régi és új példányait.
A több ezer darabos archív megtalálhatóak Pestszentlőrinc és Pestszentimre, valamint a XVIII. kerület – sok esetben már nem létező épületei. Számos eseményről, lakóhelyünk történetét meghatározó személyről, intézményről, szervezetről emlékeznek meg a fotók mellett a iratai, nyomtatványai. 100-nál több térképet, több száz – elsősorban a XX. század második feléből származó - eredeti plakátot őriz a gyűjtemény. Gyűjtjük a visszaemlékezéseket és a kutatók helytörténeti témájú kéziratait.
A több ezer darabot számláló könyvtárban elsősorban pedagógiai tárgyú kötetek vannak, közöttük igazi ritkaságok: ilyen például Maróthy György számtankönyvének 2. kiadása 1763-ból. Itt őrzik a helytörténeti vonatkozású kiadványokat (évkönyveket, helytörténeti szakirodalmat, szépirodalmat) valamint a helyi újságok régi és új példányait.
Feladatunk településünk, Pestszentlőrinc és Pestszentimre történetének felderítése és bemutatása, múltját idéző tárgyak, fotók, nyomtatott és kéziratos dokumentumok, elektronikus emlékek (videó, hangfelvétel, honlapok stb.) gyűjtése, szakszerű kezelése, bemutatása: kiállítások, kiadványok készítése.
Célunk, hogy minden érdeklődő számára elérhetővé tegyük – kerületünk múltjának emlékeit, nemcsak a mai, de a következő generációk számára is. Folyamatosan gyűjtjük „leendő” múltunk anyagát is (azaz a most keletkező dokumentumokat).
Szívesen fogadunk és megőrzünk olyan írásos, fényképes és tárgyi emlékeket, amelyek Pestszentlőrinc- és Pestszentimre múltjával kapcsolatosak.
Kiadványaink között szerepel helytörténeti tankönyv, tanulmánykötetek, reprint képeslapok, melyek a kerület több pontján megvásárolhatóak.
Szeretettel várjuk a településünk múltja iránt érdeklődő csoportokat, szervezeteket, összejöveteleik számára helyet biztosítunk.
A gyűjtemény szolgáltatásai:
– kutatószolgálat
– kiállítás vezetés
– vándorkiállítások kölcsönzése
– buszos körséta „idegenvezetéssel” (Buszról a megrendelőnek kell gondoskodnia.)
– gyalogos helytörténeti séta „vezetővel” (útvonal előzetes egyeztetés alapján, időtartam max. 1,5-2 óra)
– helytörténeti kiadványok árusítása
– múzeumpedagógiai foglalkozások
A gyűjtemény munkatársai a helytörténeti kérdések után érdeklődők számára szívesen adnak felvilágosítást, nyújtanak segítséget személyesen, elektronikus és hagyományos levélben, telefonon.
Gyűjteményünk fotótárából>>
|